Понеділок, 22.10.2018, 03:25
Головна Реєстрація PDA RSS
Вітаю Вас, Гість
khustnews.com/
Статистика
Форма входу
Логін:
Пароль:
Пошук
Календар
«  Травень 2015  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Головна » 2015 » Травень » 12 » Рада ухвалила закон про правовий режим воєнного стану
18:41
Рада ухвалила закон про правовий режим воєнного стану

Верховна Рада ухвалила закон України "Про правовий режим воєнного стану" (реєстраційний номер 2541). За таке рішення у вівторок 12 травня проголосували 254 із 322 нардепів, зареєстрованих в сесійній залі.

Відповідно до закону, правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, цей закон та указ президента України про запровадження воєнного стану в Україні, або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України.

Нагадаємо, 9 квітня Рада підтримала в першому читанні президентський проект закону про правовий режим воєнного стану. За це рішення проголосували 258 нардепів з 360.

Як визначає цей закон, воєнний стан – це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до закону, військовим командуванням, яке може запроваджувати та здійснювати заходи правового режиму воєнного стану, є: Генеральний штаб Збройних Сил України, командування видів Збройних Сил України, управління оперативних командувань, командування військових з'єднань та частин Збройних Сил України; органи управління інших утворених відповідно до законів України військових формувань.

Рішення про утворення військових адміністрацій ухвалюється президентом України за поданням обласних державних адміністрацій або військового командування. Військову адміністрацію населеного пункту очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади президентом України за пропозицією Генерального штабу Збройних Сил України або відповідної обласної державної адміністрації. Структуру і штатний розпис військових адміністрацій населених пунктів затверджує начальник Генерального штабу – Головнокомандувач Збройних Сил України за поданням начальника відповідної військової адміністрації.

Законом визначено, що пропозиції щодо запровадження воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях на розгляд президентові України подає Рада національної безпеки і оборони України. У разі ухвалення рішення щодо необхідності запровадження воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях президент України видає указ про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях і негайно звертається до Верховної Ради України щодо його затвердження та подає одночасно відповідний проект закону. Указ президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України, підлягає негайному оголошенню через засоби масової інформації або оприлюдненню в інший спосіб. У разі оголошення указу президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях Верховна Рада України збирається на засідання у дводенний строк без скликання та розглядає питання щодо затвердження указу президента України про запровадження воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у порядку, встановленому Конституцією України та Регламентом Верховної Ради України.

У разі оголошення указу президента України про запровадження воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях керівники органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності зобов'язані сприяти негайному прибуттю народних депутатів України на засідання Верховної Ради України та здійсненню їхніх повноважень.

Як повідомив сьогодні, 12 травня, на засіданні під час обговорення законопроекту керівник комітету з питань національної безпеки та оборони Сергій Пашинський, комітет під час його підготовки до другого читання розглянув 88 поправок, з яких повністю врахував 33.

Законопроект визначає зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини та громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб.

У законодавчій ініціативі прописано заходи, яких може вживати військове командування спільно з військовими адміністраціями для встановлення правового режиму воєнного стану.

Вони, зокрема, можуть встановлювати посилену охорону важливих об'єктів національної економіки та об'єктів, що забезпечують життєдіяльність населення, вводити особливий режим їхньої роботи; запроваджувати трудову повинність для працездатних осіб; використовувати потужності та трудові ресурси підприємств, установ і організацій усіх форм власності для потреб оборони, примусово відчужувати майно, що перебуває у приватній або комунальній власності, вилучати майно держпідприємств для потреб держави.

Крім того, військове командування та військові адміністрації можуть запроваджувати комендантську годину, а також "інтернувати" (примусово оселяти) громадян інших держав, які загрожують нападом або здійснюють агресію проти України.

Вони також можуть обмежувати свободу пересування громадян, перевіряти документи, а в разі потреби – здійснювати огляд приміщень, речей, вантажів, службових приміщень і житла громадян, забороняти проведення масових заходів (страйків, масових зібрань та акцій).

В умовах воєнного стану військове командування та адміністрації можуть регулювати роботу підприємств телекомунікацій, поліграфічних підприємств і видавництв, забороняти торгівлю зброєю, сильнодіючими хімічними речовинами, алкогольними напоями; встановлювати особливий режим у сфері виробництва та реалізації ліків, до складу яких входять наркотичні засоби.

Окрім цього, військове командування та адміністрації можуть вилучати у громадян, які перебувають на території областей, у межах яких точаться бойові дії (окрім громадян, які самостійно або у складі добровільних об'єднань висловили бажання захищати територіальну цілісність та безпеку держави і у встановленому законом порядку повідомили про своє існування Збройні сили України), вогнепальну зброю і боєприпаси, холодну зброю, а у підприємств, установ та організацій також навчальну і бойову техніку, вибухові, радіоактивні речовини і матеріали, сильнодіючі хімічні та отруйні речовини.

Також можуть встановлювати для фізичних і юридичних осіб військово-квартирну повинність із розквартирування військовослужбовців, окрім цього, на час залучення працюючої людини до виконання трудової повинності поза місцем її роботи за трудовим договором за нею після закінчення виконання таких робіт зберігається відповідне робоче місце (посада).

Йдеться, окрім іншого, і про право військового командування та адміністрацій розглядати питання діяльності політичних партій, громадських об'єднань, якщо вона спрямована на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення.

"Передбачається, що запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану провадиться відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України типового плану запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях", - йдеться в пояснювальній записці.

На самому засіданні парламентарі врахували поправку, згідно з якою в указі президента про запровадження воєнного стану має бути обґрунтовано необхідність його введення, зазначено межі територій, на яких його вводять, час запровадження і термін, на який його запроваджують.

Водночас, згідно з ухваленими комітетом правками, "до закінчення терміну, на який було запроваджено воєнний стан, та за умови усунення загрози нападу чи небезпеки державної незалежності України, її територіальній цілісності президент України може ухвалити указ про скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях, про що має бути негайно оголошено через засоби масової інформації".

В указі має бути зазначено завдання військового командування, військової адміністрації, органів місцевого самоврядування щодо здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

Довідка. Воєнний стан

Воєнний стан запроваджується у разі збройної агресії проти України або нападу на неї, небезпеки незалежності та територіальної цілісності держави.

Спочатку відповідну пропозицію президенту держави подає Рада національної безпеки і оборони.

Розглянувши цю пропозицію, президент видає указ про запровадження воєнного стану. Його протягом двох днів затверджує Верховна Рада, з цією метою збирається без скликання.

Затверджений парламентом указ негайно оголошується через засоби масової інформації.

Парламент збирається без скликання і працює в сесійному режимі. Поки триває термін дії цього стану, розпустити парламент не можна. Не можуть бути припинені повноваження омбудсмена, міністерств, органів місцевого самоврядування, судів та прокуратур.

Упродовж воєнного стану не можна змінювати Конституцію України, проводити вибори президента і парламенту України, а також органів місцевого самоврядування. Так само забороняється проводити всеукраїнський та місцеві референдуми.

Працездатне населення за рішенням влади буде трудитися на благо Збройних сил України, національної економіки та сил цивільного захисту. Підприємства перейдуть на режим роботи для потреб оборони країни, а їхнє майно й активи українців можуть бути використані в цілях безпеки держави.

Людям заборонять у вечірній і нічний час перебувати без спеціальних посвідчень на вулицях та громадських місцях. Ба більше, встановлюється особливий режим в'їзду і виїзду. Іноземцям та особам без громадянства обмежать свободу пересування так само, як і транспорту.

Під час воєнного стану слід готуватися до перевірки документів, огляду особистих речей та авто з приводу і без приводу.

Українська влада може накласти вето на діяльність політичних партій та громадських організацій, якщо вони загрожують територіальній цілісності країни і безпеки її громадян.

Військове командування отримує повний контроль над засобами зв'язку, які вони можуть використовувати для військових потреб та роз'яснювальної роботи з населенням. Накладається заборона на аматорські радіостанції та передачу інформації через Інтернет. За порушення вимог командування має право вилучати техніку у людей.

У законі "Про правовий режим воєнного стану" йдеться про заборону на торгівлю зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами. У цю ж категорію потрапив алкоголь і все, що робиться на спиртовій основі. Зброю і спиртні напої "націоналізують".

Призовники та військовозобов'язані щоразу при зміні місця проживання звітуватимуть про це перед командуванням. Крім цього, населення надасть свої квартири для тимчасового проживання військовослужбовців та розміщення військових частин.

Для захисту людей передбачається евакуація з небезпечних місць. При необхідності Україні слід готуватися до видачі продуктів і товарів в обмеженій кількості.

Воєнний стан скасовується указом президента в разі "усунення загрози нападу чи небезпеки державній незалежності України, її територіальної цілісності". З такою пропозицією до президента може звернутися або Радбез, або парламент. Указ про скасування воєнного стану негайно оголошується через засоби масової інформації.

Категорія: Суспільство та політика | Переглядів: 1533 | Додав: abel | Теги: воєнний стан, закон про воєнний стан, воєнний стан довідка | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: