Sa, 2022-05-21, 10:27
Форма входу
Login:
Password:
Пошук
Головна » 2017 » September » 1 » Ціни на автогаз: чого очікувати українцям
14:42
Ціни на автогаз: чого очікувати українцям

Ситуація із підвищенням вартості зрідженого газу для заправки автомобілів залишається нестабільною. Наразі його ціна зупинилася на позначці 16 гривень 49 копійок за літру. На різних автозаправках Тернополя вартість газу є різна і змінюється по-різному: у декого щодня, у декого раз на тиждень.

– Нам завозять газ щодня, проблем із цим немає, – повідомили на заправці "Авіасплюс", що на Бродівській-Гріга,2. – Останній раз ми піднімали ціну вчора, 29 серпня. Сказати скільки вчора коштував газ не можу, бо я заступила на нову зміну з новою ціною, яка сьогодні, 30 вересня, становить15.85 за літру.

На заправці розповіли, що були проблеми із постачанням, але цього тижня браку газу немає.

– Нам постачають газ зі станції в Скалаті, а чому його у них не було, не знаю, – каже працівник заправки. Ми підняли ціну до 16.49 ще минулого тижня і так вона тримається у нас до сьогодні. Можна сказати, що зараз у нас ситуація стабільна і з постачанням, і з ціною.

Звичайні працівники заправок не беруться прогнозувати чи буде далі зростати ціна газу, адже це не від них залежить. Та й з постачанням пального на кожній заправці ситуація різна.

– У нас не було проблем із відсутністю газу, – каже оператор АЗС "Окко", що на вулиці Живова біля ТЦ "Орнава". – Чому піднімається його вартість я не скажу, бо не знаю. Нам телефонують опівночі під час перезміни і кажуть, яку ціну встановлювати. Спочатку підняли до 13-ти гривень, а потім сказали знизити на дві гривні. А тиждень тому підняли вартість до нинішньої – 16.49 гривень за літр. Прогнозувати щось у цьому випадку важко. Зрозуміло, що водії скаржаться, адже в середньому для заправки треба 30 літрів газу, а це майже півтисячі гривень. А розхід газу набагато більший, ніж бензину: на сто кілометрів йде в середньому 18-20 літрів.

Якщо на зазначених заправках не було проблем з постачанням або їх вирішили, то на станціях "Укрнафти" газу немає досі.

– У нас в "Укрнафті" газу нема, не продаємо його за готівку, – повідомив Олександр Лозін, начальник відділу реалізації нафтопродуктів по Тернопільській області ПАТ "Укрнафта". – Чому нема? Не привозять. Чому не привозять? Не знаю. Ми звичайний підрозділ, більше нічого не можу сказати. Чому подорожчав газ? Напевне, дефіцит. Коли ми останній раз піднімали ціну не можу сказати. В області є 12 наших заправок і на всіх об’єктах різна ціна.

Дізнатися чого очікувати водіям у майбутньому мені не вдалося, оскільки співрозмовник просто кинув трубку.

Зростання ціни на скраплений газ для автомобілістів почалося на початку серпня по всій Україні. Як повідомили в Тернопільському обласному територіальному відділенні Антимонопольного комітету України, станом на 2 серпня мінімальна ціна газу була 10.55 гривень за літру, максимальна – 11.09. Станом на 30 серпня мінімальна ціна – 15.35, максимальна – 16.49. У процентному відношенні вартість газу зросла до 50% у порівнянні з початком серпня.

Причин зростання вартості цього виду пального експерти називають декілька. Насамперед – дефіцит сировини, яку постачають в Україну в основному з Росії та Білорусії. Скорочення обсягів постачання газу, як повідомляють на сайті антимонопольного Комітету, відбулося через обмеження імпорту зі сторони Федеральної служби технічного і експортного контролю Російської Федерації та одночасно планові ремонтні роботи на закордонних виробничих потужностях. На фоні стабільного попиту та сезонності це призвело до дефіциту. І як наслідок – ріст оптової ціни скрапленого газу на ринку нафтопродуктів України та підвищення вартості у роздрібній торгівлі. Дефіциту можна було б уникнути, якби в Україні був стабільній запас газу. Але у нас не вистачає необхідних потужностей, тобто сховищ для зберігання скрапленого газу. До цього додається ще й нестабільна робота "Укрзалізниці" – у них недостатньо цистерн для рівномірного та своєчасного розподілу обсягів газу по території України.

Наскільки зазначені причини підвищення ціни на газ відповідають дійсності, і чи суб’єкти господарювання правомірно підняли його ціну вдвічі перевірятиме Антимонопольний комітет України. Голова комітету дав доручення усім територіальним відділенням провести відповідне дослідження.

– За дорученням голови Комітету ми проводимо дослідження на виявлення наявності чи відсутності у діях суб’єктів господарювання, які працюють на цьому ринку, ознак порушень конкуренційного законодавства, – зазначила Надія Чорномаз, виконуюча обов’язки голови Тернопільського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України. – Ми направили 14 запитів до учасників ринку. Термін надання ними інформації – до 11 вересня цього року. Після отримання інформації ми її проаналізуємо, тоді будемо достеменно знати і причини, і підстави підвищення, і такої поведінки суб’єктів господарювання на ринку. На загальноукраїнському рівні експерти пояснюють, що є дефіцит газу і суттєво зросла ціна оптової реалізації, відповідно росте і роздрібна. На скільки це відповідає дійсності, наскільки ріст оптової ціни відповідає росту роздрібної маємо з’ясувати в ході дослідження. Оптова ціна могла зрости на 10%, але це не підстава підвищувати роздріб на 50%. Якщо будуть виявлені ознаки порушення конкуренційного законодавства, то будемо вживати заходи відповідно до законодавства. Попередні результати дослідження мають бути до кінця вересня.

Думки з приводу того чи вартість газу зростатимуть також різняться. Якщо і далі будуть перебої з постачанням сировини в Україну, то не виключено, що зростатиме і вартість газу. На краще ситуація може змінитися орієнтовно в жовтні. Принаймні про це заявляють у СП "Полтавська газонафтова компанія".

"Як і очікувалося, на цьому тижні оптові ціни на скраплений газ стабілізувалися і припинили своє зростання, що показали торги 30 серпня 2017 року,- йдеться у повідомленні прес-служби підприємства. –  На них наша компанія реалізувала 215 тонн ресурсу за ціною 27 850 гривень за тонну. Ситуація, що склалася на ринку ЗВГ пов’язана в основному з дефіцитом ресурсу, який оцінюється деякими профільними експертами в 20-25%. Крім того, причиною такого ажіотажу стало поширення інформації про планові зупинках на технічне обслуговування ключових заводів з виробництва ЗВГ, таких як "Роснефть", Сургутський ГПЗ і Мозирський НПЗ. Як наслідок, експортний ресурс буде споживатися на внутрішніх ринках країни виробника. Налагодження альтернативних джерел поставок ЗВГ в необхідному обсязі з урахуванням логістики займе від двох тижнів до місяця. З урахуванням такої тенденції ми очікуємо брак ЗВГ в Україні у вересні і, можливо, першій половині жовтня. Ми припускаємо, що зростання цін, як в опті, так і в роздрібі, протягом найближчих тижнів повністю стабілізується. Високі ціни призведуть до зменшення споживання скрапленого газу та ринок сам вирівняє попит і пропозицію, що призведе до зменшення дефіциту.".

Категорія: Бізнес і виробництво | Переглядів: 1587 | Додав: abel | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]